Kto może uzyskać pozwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania działalności gospodarczej?


Cudzoziemiec, którego celem pobytu na terenie Polski jest prowadzenie działalności gospodarczej może uzyskać na tej podstawie pozwolenie na pobyt czasowy. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy cudzoziemiec chce prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą, jak i przypadku, gdy zakłada on spółkę lub przystępuje do niej albo obejmuje bądź nabywa jej udziały lub akcje. Obejmuje to także przypadki, gdy celem pobytu cudzoziemca jest wykonywanie pracy poprzez pełnienie funkcji w zarządzie spółki, którą utworzył lub, której udziały lub akcje objął lub nabył. Aby uzyskać pozwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania działalności, cudzoziemiec powinien spełnić łącznie następujące warunki:

• posiadać ubezpieczenie zdrowotne w rozumieniu ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych lub potwierdzenie pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów leczenia na terytorium Polski
• mieć źródło stabilnego i regularnego dochodu wystarczającego na pokrycie kosztów utrzymania siebie i członków rodziny pozostających na jego utrzymaniu
• jeśli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zgody właściwego organu na zajmowanie określonego stanowiska lub wykonywanie zawodu - posiadać wymaganą zgodę
• mieć zapewnione miejsce zamieszkania na terytorium Polski

Ponadto, podmiot który prowadzi działalność gospodarczą (a więc sam cudzoziemiec albo spółka, której jest on wspólnikiem lub członkiem zarządu) powinien:

• w roku podatkowym poprzedzającym złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy osiągnąć dochód nie niższy niż 12-krotność przeciętnego wynagrodzenia w województwie, w którym podmiot ten ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, lub
• zatrudniać na czas nieokreślony i w pełnym wymiarze czasu pracy co najmniej przez okres 1 roku poprzedzającego złożenie wniosku co najmniej 2 pracowników, lub
• wykazać, że posiada środki pozwalające na spełnienie w przyszłości tych warunków, lub prowadzi działania pozwalające na spełnienie w przyszłości tych warunków, w szczególności przyczyniające się do wzrostu inwestycji, transferu technologii, wprowadzenia korzystnych innowacji lub tworzenia miejsc pracy.

Zezwolenia na pobyt czasowy Wojewoda udziela na okres niezbędny do realizacji celu pobytu cudzoziemca na terytorium Polski dłuższy niż 3 miesiące, a nie dłuższy niż 3 lata.

Kiedy Wojewoda może odmówić wydania pozwolenia?

W pierwszej kolejności Wojewoda odmawia wydania pozwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania działalności gospodarczej w przypadku braku spełnienia warunków, o których mowa powyżej. Ponadto, Minister właściwy do spraw wewnętrznych może określić limit udzielanych w danym roku kalendarzowym zezwoleń na pobyt czasowy w celu prowadzenia działalności - jeśli zostanie osiągnięty limit dotyczący tego cudzoziemca, również nastąpi odmowa udzielenia pozwolenia na pobyt czasowy.

Jakie dokumenty należy złożyć w celu uzyskania pozwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania działalności gospodarczej?


Aby uzyskać pozwolenie należy złożyć do Urzędu Wojewódzkiego, Wydziału do Spraw Cudzoziemców właściwego dla miejsca zamieszkania cudzoziemca następujące dokumenty:

• 3 egzemplarze wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy wypełnione zgodnie z pouczeniem - ważne, aby pobrać aktualny formularz wniosku;
• cztery fotografie: - nieuszkodzone, kolorowe, o dobrej ostrości;

• kserokopia ważnego dokumentu podróży (oryginał do wglądu)

• kopia dowodu uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 340 zł

Brak któregokolwiek z wymienionych dokumentów spowoduje wezwanie cudzoziemca do jego uzupełnienia w terminie 7 dni od doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.

Ponadto, wnioskujący ma obowiązek złożyć dokumenty potwierdzające okoliczności wskazane we wniosku:

• dokumenty potwierdzające posiadanie stabilnego i regularnego źródła dochodu (dla osoby samotnie gospodarującej - 701 zł, dla osoby w rodzinie - 528 zł na osobę, np. umowa o pracę wraz z zeznaniami PIT o wysokości osiągniętego przez cudzoziemca dochodu za ostatni rok podatkowy)

• dokumenty potwierdzające posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego (zaświadczenie z ZUS, polisa ubezpieczeniowa)

• dokument potwierdzający posiadanie zapewnionego miejsca zamieszkania (umowa najmu mieszkania, umowa użyczenia, oświadczenie osoby uprawnionej do władania lokalem mieszkalnym o zapewnieniu cudzoziemcowi miejsca zamieszkania)

• zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach

• zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach spółki

• umowa spółki

• akt notarialny, na podstawie którego powstała spółka

• bilans spółki wraz z aktualnym rachunkiem zysków i strat

• ankieta dotycząca prowadzonej działalności gospodarczej

• dokumenty potwierdzające zatrudnienie na czas nieokreślony i w pełnym wymiarze czasu pracy najkrócej przez okres roku poprzedzającego złożenie wniosku co najmniej dwóch pracowników (lista płac pracowników spółki wraz z deklaracjami ZUS zbiorczą i imiennymi za ostatni miesiąc, umowy o pracę)

• dokumenty potwierdzające posiadanie środków pozwalających na spełnienie
w przyszłości warunków określonych wyżej lub dokumenty potwierdzające prowadzenie działań pozwalających na spełnienie w przyszłości tych warunków,
w szczególności przyczyniających się do wzrostu inwestycji, transferu technologii, wprowadzenia korzystnych innowacji lub tworzenia miejsc pracy (biznesplan, wyciąg z rachunków bankowych, umowy dowodzące przygotowania do prowadzenia działalności)

Dołączenie wyżej wymienionych dokumentów do wniosku pomaga ograniczyć ilość korespondencji urzędowej i czas załatwienia sprawy. W przypadku potrzeby wyjaśnienia lub doprecyzowania posiadanych przez organ dowodów, w trakcie postępowania cudzoziemiec może być wzywany do dostarczenia innych dokumentów lub do składania zeznań potwierdzających okoliczności, o których mowa we wniosku.

Jakie są dodatkowe wymogi formalne związane ze złożeniem wniosku o pozwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania działalności?


Wniosek o pobyt czasowy należy złożyć osobiście, składając przy tym odciski linii papilarnych. Formularz należy wypełnić czytelnie, drukowanymi literami wpisywanymi w odpowiednie kratki. Wszystkie wymagane rubryki powinny zostać wypełnione. Należy również pamiętać, że wniosek należy złożyć najpóźniej w ostatnim dniu legalnego pobytu w Polsce.

Czy można wystąpić o pozwolenie na pobyt i pracę, jeśli prowadzi się działalność gospodarczą?


Cudzoziemiec, który prowadzi działalność gospodarczą nie może złożyć wniosku o jednolite zezwolenie na pobyt czasowy i pracę – takie postępowanie nie zostanie wszczęte. W tej sytuacji należy złożyć wniosek o pobyt ze względu na prowadzenie działalności (nawet jeśli cudzoziemiec posiada udziały w spółce założonej na terytorium Polski i nie pełni w niej żadnej funkcji).


 << powrót do strony głównej >>

Informujemy, iż niniejsza strona zapisuje pliki cookie na Twoim komputerze. Pozostając na tej stronie, wyrażasz na to zgodę.
Polityka cookies Zamknij